+90 216 466 12 22

Sosyal Medyada Biz}

ARC Kalıp Lazer Yazı ve Lazer Markalama Hizmetleri Başladı
ARC Plastik Kalıp olarak Artık..!!!! Kendi Bünyemizde Lazer yazı ve Lazer Markalama Hizmeti'de Vermekteyiz. Uygun fiyatlarımız için Teklif almayı unutmayın...!!!
ARC Lazer Yazı ve Lazer Markalama

Plastik Şişirme Kalıbı

Plastik Şişirme Kalıbı

Plastik Şişirme kalıpçılığı, içi boş plastik parçaları üretmek için kullanılan bir plastik şekillendirme işlemidir. İş parçası şişirme kalıbında gazla ( çoğu zaman hava ) şişirme işlemine tabi tutulur. 


En sık karşılaşılan parçalar; çocuk oyuncak bebekleri, yakıt tankları, plastik çiçekler, plastik şişeler, tuhafiye malzemeleri, içi boş şişeler, bidonlar, v.b. içi boş plastik parçalardır.
İşlemin yapılışı iki ana temele dayanır. Birincisi, bir preform ( parison ) denilen ön şekillendirilmiş parçayı plastik kalıbında elde etmektir. İkincisi ise; bu parisona basınçlı gaz (hava) üflenir ve şişirme işlemi tamamlanır. Basınç parça soğuyana kadar verilir. Bu işlem şişirme kalıbı parçalarında ortak işleme yöntemidir. Üretilen parçanın iç yüzey bozukluklarında parça hurdaya atılır. Çünkü şişirme kalıpçılığında yüzey düzgünlüğü çok önemlidir.

Kaynak: Levent ERTAŞ’ın “Şişirme Kalıpçılığında Kalıplama Metotları” adlı tezinden alıntıdır.

20 Ağustos 2016
2.510 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.