+90 216 466 12 22

Sosyal Medyada Biz}

ARC Kalıp Lazer Yazı ve Lazer Markalama Hizmetleri Başladı
ARC Plastik Kalıp olarak Artık..!!!! Kendi Bünyemizde Lazer yazı ve Lazer Markalama Hizmeti'de Vermekteyiz. Uygun fiyatlarımız için Teklif almayı unutmayın...!!!
ARC Lazer Yazı ve Lazer Markalama

Kontrol Fikstür ve Kaynak Kalıpları

Kontrol Fikstür ve Kaynak Kalıpları

Kontrol Fikstür

Özet olaraktan fikstür form ve bükme kalıpları montajı yapıldıktan sonra, istenilen ürünü elde etmek için üzerinde alıştırmalar yapmamız lazım. Bilindiği üzere sac parçalarda her zaman geri esneme vardır bu bükme kalıplarında az ama form kalıplarında fazladır. Her ne kadar analiz programları gelişmiş olsa da 0 hata ile üretim yapanı yoktur.

Kısacası fikstür sac metal kalıplarının ve parçalarının üretim, ölçme ve kontrol safhalarında daha hızlı ve daha kolay şekilde yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Üretimi yapılan parçanın basit ve hızlı şekilde kontrolünü yapmaya yarayan aparata denir. Parça kontrolünde kullanılan kontrol fikstürlerinin ürün kalitesi açısından önemi büyüktür.

Karmaşık olan ölçme yöntemlerinden ziyade daha basit ve hızlı bir şekilde yüzeyleri, kesim hatlarını, büküm hatlarını ve delikleri ölçmeyi kolay ve hızlı bir şekilde ölçmeye yarayan ve ölçmeye yardım eden aparata fikstür denir.Parça kontrolünde kullanılan kontrol fikstürlerinin ürün kalitesi açısından önemi çok büyüktür. Sac, Plastik vs. parçanın kontrol fikstürü üzerine doğru konumlanması ölçüm için çok önemlidir. Buna göre klemplerin kapatma sırası konumlama ve referans pimlerinin doğru yerlere takılması büyük önem arz eder. Karmaşık geometrili parçaların kontrolü çok zordur. Özelikle kalıbı ilk prese bağlarken kalıbın ayarlanması ve ölçünün yakalanması oldukça zaman alan ve zor bir iştir.

Kaynak Fikstürü

Montajı zor ve karmaşık parçaların seri bir şekilde kaynak ve punta yapılmasına olanak sağlayan sisteme kaynak fikstürü denir. Kaynak fikstürleri daha çok otomotiv sektöründe yer bulmaktadır.Örnek vermek gerekirse; otomobilin iç iskeleti çok karmaşık ve bir sürü geometrik sac metal parçadan meydana gelmektedir. Bu parçaları birbirine montajlamak oldukça zordur. Kaynak fikstürleri bu konuda üretimde büyük kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Günümüzde seri üretim yapan sektörlerde oldukça yaygın olarak kullanılan Kaynak Fikstürleri, ekonomik üretim açısından da tercih edilmektedir.Özellikle ana sanayiye bağlı yan sanayilerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Aynı zamanda büyük ve karışık geometrili sac parçaların birleştirilmesinde kolaylıkla punta ve gazaltı kaynağı yapılabilmesini sağlamaktadırlar. Kısacası Kaynak fikstürleri karışık geometrili sac parçalarının üretim, ölçme ve kontrol safhalarında daha hızlı ve daha kolay şekilde yapılmasına imkan sağlamaktadır.

 

17 Ocak 2015
1.736 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.